برای انتشار فوری

13 مارچ 2016

کابل، افغانستان— به عنوان بخشی از فعالیت‌های تجلیل از ماهِ تاریخ زنان، برنامه زنان در اقتصاد (WIE) پروژه پروموت ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا (USAID) سه تن از زنان را که بهترین مفکوره‌ها را برای ساخت یک نرم افزار (اپلیکیشن) موبایل جهت کمک به زنان در مقابله باخیابان آزاری در افغانستان، پیشکش نموده بودند، قدردانی نمود.

این نرم افزارها که در جریان اولین مسابقۀ کُد نویسی برنامه زنان در اقتصاد اداره انکشاف بین‌المللی امریکا طراحی شده‌‌اند، به زنان امکان می‌دهند تا وقوع خیابان آزاری و محل وقوع آن را در همان لحظه گزارش دهند، یا دوستان، اعضای خانواده یا سایر کاربران نرم افزار را از طریق پیام کتبی مطلع ساخته و تقاضای کمک نمایند.

برنامه زنان در اقتصاد در همکاری با نهاد کُد ویکند (Code Weekend)، که اولین و بزرگترین نهاد طراحان نرم افزار و اپلیکیشن در افغانستان میباشد، مسابقه کد نویسی (Code Challenge) را برگزار نمودند. نُه تیم طراحی نرم افزار از سراسر افغانستان طرح‌ها و مفکوره‌های خود را برای اپلیکیشن‌های موبایل برای مبارزه با خیابان آزاری در این رقابت ارائه نمودند.

جمشید هاشمی مؤسس نهاد کُد ویکند گفت یک نرم‌افزار قابل دانلود در موبایل ، زنان را کمک خواهند کرد تا با این نوع از بی‌عدالتی اجتماعی در جامعۀ افغانی مبارزه کنند. وی افزود: "این مسابقه به زنان افغان فرصتی می‌دهد تا برای حل مشکلاتی که نه تنها آن‌ها، بلکه کل جامعه را متاثر می‌سازد، دست به ابتکار و خلاقیت بزنند."

فاطمه شفایی و الینا نیکو طراحان نرم‌افزار«حریم» و فرشته حبیب‌زی طراح نرم‌افزار «جامعه امن» برندگان این مسابقه کد نویسی هستند. این سه کُد نویس یک تیم را تشکیل خواهند داد و برای طراحی یک اپلیکیشن کامل و بی عیب و نقص بودجه معادل 4400 دالر امریکایی دریافت خواهند کرد.

آقای هربرت اسمیت رئیس اداره انکشاف بین‌المللی امریکا در افغانستان به این سه زن تبریک گفته و اظهار داشت که حکومت ایالات متحده نسبت به محو خشونت علیه زنان عمیقاً متعهد می‌باشد. وی همچنین گفت که خیابان آزاری از رایج ترین اشکال سوء رفتار میباشد.

آقای اسمیت افزود: «ما امیدواریم که این تکنالوژی برای زنان افغان یک ابزار ارزشمندی را برای فایق آمدن بر معضل خیابان آزاری که در زندگی روزانۀ خویش با آن مواجه هستند، قرار دهد و موجب کاهش خشونت علیه زنان در این جامعه شود.»

برنامه زنان در اقتصاد پروژه پروموت اداره انکشاف بین‌المللی امریکا این مسابقه را به عنوان بخشی از هدف بزرگتر بهبود دسترسی و مشارکت زنان و دختران در اقتصاد، جامعه مدنی و آموزش، تمویل نمود. برنامه مشارکت (Musharikat) و آبادی (ABADE) اداره انکشاف بین‌المللی امریکا نیز این برنامه نویسان جوان را حمایت نمودند تا مهارت‌های دارای ارزش بالا مانند کد نویسی را که آن‌ها را در یافتن وظیفه کمک می‌کند، فراگیرند.